e-gazete

e-gazete

Hava Durumu

Hava Durumu, 12 Kasım
İzmir Hava Durumu booked.net

+18

Yük.: +20° Düş.: +11°

Nem: 47%

Rüzgar: NE – 8 KPH

İstanbul Hava Durumu

+16

Yük.: +16° Düş.: +13°

Nem: 66%

Rüzgar: ENE – 20 KPH

Ankara Hava Durumu

+11

Yük.: +13° Düş.: +3°

Nem: 46%

Rüzgar: ESE – 3 KPH

Döviz

OSMANAĞAOĞLU ALİAĞA OSB MESLEK LİSESİNE DESTEK TALEP ETTİ

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bütçesi üzerinde Komisyon görüşmelerinde konuştu. Konuşmasında “Hayal gücümüzün ötesinde bir hızla gelişen teknoloji ile ekonomik öneminin dışında siyasi ve sosyal etkinliği de artan sanayileşme yeni bakış açılarıyla yorumlanması gereken 2 önemli alandır. Yatırımcılar, ülkeler, üniversiteler ve konunun diğer muhatapları arasındaki iş birliği bu 2 alandaki rekabetçi sürecin başarıyla sürdürülebilmesi için önemlidir.” ifadelerini kullanan Osmanağaoğlu “Demiryolu ile yük taşımacılığının özendirilmesi ve teşvik edilmesi yönünde politikaların hayata geçirilmesi, organize sanayi bölgesi liman bağlantılarının yapılması, sanayide kullanılan enerjideki ilave yüklerin kaldırılması, hâlihazırda yüzde 18 olan KDV’nin düşürülmesi, yenilenebilir enerji seferberliğinin başlatılması, sıfır atık projesinin desteklenmesi beklentilerimiz arasındadır.

Kent içinde dağınık bulunan sanayi sektöründeki KOBİ’lerin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri bünyesinde toplanması, şehir içinde kalan KSS’lerin şehir dışına taşınmasının üzerinde de çalışılması gerekmektedir. Komisyonumuzun değerli üyeleri; stratejik yatırımlar için teşvik paketlerinin başvuru sürelerinin uzatılması üzerinde durulmalıdır. Ayrıca, yerinde kalkınmanın sağlanması ve göçün önlenmesi için istihdam yoğun yatırımların ilçelerde yapılmasının teşvik edilmesi de önem arz etmektedir. Hem millî ekonomi atılımı hem de millî sanayi için önemli olduğunu düşündüğümüz stratejik teknoloji yatırımlarında alım garantili modelin hayata geçirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı görüşmelerde “stratejik teknoloji yatırımlarında yatırımcıların tedarikçilerle yani KOBİ’lerle birlikte oluşturacağı konsorsiyumun teşvik kapsamına alınması, yatırımlarda öz kaynak kullanımını özendirmek için kullanılan öz kaynak oranına endeksli olarak vergi indiriminde daha yüksek bir oran uygulanması, kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen desteklerin koordinasyonunun sağlanması yerinde olacaktır. Organize sanayi bölgelerimizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızın bina yatırımlarında uygulanan yüzde 18’lik KDV istisnasının süresinin uzatılması yatırımcılarımızın büyük beklentileri arasındadır. Son yıllarda teknoloji alanındaki sevindirici gelişmeler elbette bulunmaktadır. Ancak yakalanan hızın arttırılması için de en büyük etkenin araştırma ve geliştirme faaliyetleri olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple, AR-GE’ye daha fazla kaynak ayırılması, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine daha fazla destek sunulması büyük önem arz etmektedir.” ifadelerini kullanan Osmanağaoğlu şunları söyledi: “Sayın Bakanım, her ne kadar Bakanlığınızın doğrudan alanına girmese de sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın mustarip olduğu bir kaç hususa da dikkatinizi çekmek isterim: İş davalarındaki beş yıl olan zaman aşımı süresinin düşürülmesi, esnek çalışma hükümlerinin uygulanmasını önleyen kısıtları kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılması, MYK belgelerinde sınav ücretlerinin karşılanmasına yönelik teşvikin 2023 yılına kadar uzatılması gibi hususları gündeminize almanız çalışma hayatına ve mesleki eğitime katkı sunacaktır. Bu minvalde yapılacak bir çalışmada Bakanlığınızın katkısının önemli olacağını düşünüyorum. Sayın Bakanım, Aliağa ilçemizde, organize sanayi bölgesinde faaliyet gösterecek bir mesleki lisesine ihtiyacımız vardır, bu Aliağa’ya yatırım yapan yatırımcılarımızın beklentileri arasında yer almaktadır. Bu beklentinin yerine getirilebilmesi için sadece gereken kredinin sağlanması gerekmektedir. Bu konuda desteklerinizi yanımızda hissetmek istiyoruz.”